Pielęgnacja i konserwacja

Zawarte poniżej wskazówki pomogą zachować wykonane przez nas blaty w jak najlepszym stanie. Jeśli nawet powierzchnia podczas codziennego użytkowania blatu zostanie uszkodzona nie należy się martwić, ponieważ jedną z cech tego materiału jest jego odnawialność. Większość uszkodzeń, w tym pochodzących od silnych uderzeń, gorąca lub działania środków chemicznych, może być usunięta często na miejscu, bez konieczności demontażu blatu przywracając powierzchni oryginalną, gładką i higieniczną strukturę.

 

W przypadku codziennego czyszczenia Mimo, iż płyny nie mogą przenikać w głąb materiału zaleca się usuwanie pojawiających się plam na bieżąco. W tym przypadku wystarczy użyć wilgotnej szmatki. Jeśli mamy do czynienia z bardziej uporczywymi zabrudzeniami np. zaschnięte plamy po herbacie, sokach owocowych czy winie czerwonym należy użyć mleczka do czyszczenia lub zwykłego płynu do zmywania (np. CIF, AJAX). 

Pielęgnacja zlewozmywaków i umywalek Używając detergentu lub środka do czyszczenia twardych powierzchni należy usunąć ze zlewozmywaka resztki tłuszczu i oleju, powstałe w trakcie codziennego przygotowywania jedzenia. Można również użyć spreju zawierającego płynny wybielacz oraz wodę należy wtedy spryskać zlewozmywak i zostawić go na kilka minut. Następnie należy go spłukać lub wytrzeć wilgotną szmatką. 

Osad z wody, kamienia i rdzy W przypadku czyszczenia osadów należy stosować środki przeznaczone do ich usuwania.

Gorące naczynia (należy uważać na wysokie temperatury, przekraczające 180°C) Rozgrzanych naczyń zdjętych wprost z płyty gazowej, elektrycznej lub indukcyjnej nie należy stawiać bezpośrednio na blacie lub w zlewozmywaku zaleca się stosowanie podkładek chroniących powierzchnie blatu lub proponuje się pozwolić naczyniu wystygnąć na płycie grzewczej. Podkładki ochronne powinny być wykonane z materiału izolującego ciepło (np. silikon, korek, drewno). Nie należy również wylewać wrzącej lub gorącej wody bezpośrednio do zlewozmywaka, wcześniej powinno się odkręcić kurek z zimną wodą.

Zarysowania Z biegiem czasu, podczas zwykłej eksploatacji, na materiale mogą powstawać widoczne drobne ślady zużycia – rysy np. od krojenia bezpośrednio na blacie ostrym nożem. Rysy te można usunąć poprzez spolerowanie ich drobnym papierem ściernym lub mogą być one usunięte przez pracowników firmy produkującej blaty jednakże zaleca się krojenie na specjalnie do tego przygotowanych deskach.